Černá nebo bílá plomba?
Fotokompozitní bílé výplně
Jedním z nejčastějších výkonů u zubaře je bezesporu tzv. plombování zubů – resp. zhotovování výplní. V minulosti to byly především černé amalgámové výplně, v dnešní době to jsou především bílé fotokompozitní výplně. I přestože jsou bílé výplně v zubních ordinacích používány již mnoho let, pořád kolem nich panuje mezi pacienty mnoho nejasností a mýtů. Pojďme se na ně tedy společně podívat.
Proč bílé výplně?
1) Bílá výplň je jenom bílá, ale mě vzadu stačí černá
Estetické vlastnosti bílé výplně jsou sice důležité, ovšem mnohem důležitější jsou vlastnosti jako chemická (mikromechanická) vazba k zubu, pružnost podobná dentinu, mírná kontrakce při tuhnutí, nevedení termických vjemů, a až poté nastupuje barva výplně.
2) Bílá výplň nedrží
Bílá výplň oproti amalgámové naopak drží a to velmi dobře. Fotokompozit při použití správného postupu zhotovení drží na zubu „chemicky“ – tzv. ji umíme „přilepit“ k zubu. Naopak amalgámová výplň v zubu drží pouze mechanicky – musíme do zubu vyvrtat takový tvar, který po ztuhnutí výplně zabrání jejímu vypadení a to často za cenu nadbytečného vrtání zdravé části zubu. Naopak při fotokompozitní výplni vrtáme pouze to, co musíme.
3) Délka zhotovení
Zhotovení amalgámové a fotokompozitní výplně jsou dvě naprosto odlišné věci. Je to dané jejich vlastnostmi a toleranci k vlhkosti. Zde má navrch amalgám – ten totiž vlhkost toleruje velmi dobře. Naopak fotokompozit je na vlhkost velmi citlivý a musíme jej zhotovovat v maximálně suchém prostředí. K tomuto nám pomáhá tzv. kofferdam – jedná se o gumovou blánu, která se natáhne přes zuby a tím zamezí pronikání slin do operačního pole. Má ještě i další benefity, o kterých se můžete dozvědět ZDE.
Bílá výplň má tedy svůj přesný technologický postup, který se musí dodržet – jinak nefunguje. Tento postup je poměrně složitý a zabere mnohem více času než při zhotovení amalgámu. I při té nejmenší výplni se tedy při správném postupu většinou nemůžeme dostat pod čas 30 minut, nejčastěji zhotovení jedné výplně trvá 45-60 minut.
4) Mám amalgámy 20 let a pořád fungujou, nechci je měnit
Není nutnost automaticky měnit všechny amalgámové výplně. Pokud jsou zhotoveny správně a jejich rozsah nepřekračuje jejich indikaci, není důvod je měnit (kromě estetiky). Problémem je bohužel velmi často jejich nepřesnost v dosedu na zub a tím vytvoření nečistitelného prostoru pod výplní (tzv. převis) a také překročení indikace – amalgám by se měl používat pouze u živých zubů především na malé rozsahy kazů, při použití amalgámu na větší rozsah by měl zub být opatřený korunkou jako prevence fraktury. Toto se ale velmi často porušuje a my v zubních ordinacích vídáme obrovské amalgámy na mrtvých zubech, u kterých je pouze otázkou času, než nastane fraktura, která bude možná neřešitelná.
Nelze tedy o každém amalgámu, který na zubu drží mluvit o úspěšném ošetření – musíme sledovat následky jeho zhotovení a tím jsou často záněty dásní (z nepřesnosti v okraji a nemožnosti čištění), fraktury a mikropraskliny skloviny zubu (z důvodu nepružnosti a rozpínání při tuhnutí) a sekundární kazy (ať už z důvodu nečistitelnosti nebo mikroprasklin a následného osídlení bakteriemi).